2017 WINNERS

Thank you to everyone who attended the Union Awards last night (Tuesday 16th May) at Komedia, Brighton. It was an amazing evening celebrating the very best in student volunteering, student representation and outstanding teaching.

Below are the full list of winners, please note additional information will be added.

Click the photo on the right to be taken through to our Facebook photo album of the evening.

Inclusive Teaching Award

For making sure all voices, views and histories are included and celebrated in the curriculum.

Winner: Dr. Angad Panesar

Inspirational Teaching Award

For the tutor who has inspired you and has set your imagination and interest on fire.

Winner: Carl Walker

Support Staff Award

The member or group of support staff who has really helped your learning or added to the quality of your time at university.

Winner: Debbie Miller

Best Feedback Award

For the tutor who provides the most helpful feedback on your work.For making sure all voices, views and histories are included and celebrated in the curriculum.

Winner: Julie Morgan

Course Rep of the Year Award

For the Course Rep that has made a real difference to the quality of teaching, learning & your academic experience.

Winner: Rhiannon Jameson

Fundraiser of the Year Award

For the student or society that has excelled in charity fundraising.

Winner: Luke Sandys-Renton – University of Brighton Polo Calendar

Wellbeing Volunteer of the Year Award

For an outstanding volunteer from one of the Union wellbeing teams (CaSH or PEACH) who has delivered services or opportunities for students.

Winner: Sophie Clarke

Student Staff Member of the Year Award

BSU employs students wherever possible. This award should go to the member of student staff that goes above and beyond to make sure we offer outstanding services and customer service or makes sure the Union is a great place to visit.

Winner: Frances Sweeney

New Society of the Year (Group) Award

For a society that has been established this academic year that has created an outstanding offer for students.

Winner: Student Mental Health Society

Elected Officer of the Year Award

For dedication and achievement in the representation of students.

Winner: David Avery

Society Committee Member of the Year Award

This person will have lead their society by example to ensure there is an engaging and exciting programme of activities and opportunities for their members.

Winner: Sam Palmer - LGBT+ Society

Campaigner of the Year Award

For absolute dedication to the cause. Raising awareness and bringing about meaningful, lasting change for the benefit of others.

Winner: Pete Englesen

Enterprise Volunteer of the Year Award

For an outstanding volunteer from one of the student led coops or media channels that has brought real value and opportunity to their members.

Winner: Robert Bone

Society of the Year (Group) Award

For the society that has done amazing work to develop their offering for students.

Winner: Midwifery Society

Special Awards

There are a number of special awards that the Union will hand out. These awards have not come through nominations but have been handpicked by the Union Awards selection panel for their excellence work and service to the Union.

*Special Award* School of the Year Award

This award is for the school that has worked tirelessly to improve the experience of its students, this might be through academic excellence, the promotion of extra-curricular enrichment activities or through developing strong working relationships with the Students’ Union.

Winner: School of Applied Social Sciences (SASS)

*Special Award* LaTrivia Grant Award

Explanation tbc

Winner: Paige Waldron

*Special Award* Student Centered Excellence Awards

Explanation tbc

Winner: C-Change

*Special Award* Student Centered Excellence Awards

Explanation tbc

Winner: Cassie Thornton

*Special Award* Presidents Awards

Explanation tbc

Winner: Union Support

*Special Award* Presidents Awards

Explanation tbc

Winner: Doug Gregg